ILO چیست؟

HP، چیپ سیلیکونی BMC مخصوص خود را طراحی کرده که از آن به عنوان HPE ILO یاد می‌شود. ILO مخفف Integrated Lights-Out Management است.  ILOیک چیپست سخت‌افزاری است که دارای یک پورت خارجی Rj-45 بوده و این پورت در کنار سایر پورت‌های شبکه روی سرور قرار می‌گیرد و ابزاری برای مدیریت سرور از راه دور آن هم از لحظه بوت شدن سیستم است. این پورت در سرورهای سری HP ProLiant و Blade وجود دارد.

ILO  می‌تواند مستقیما با Smart Array Firmware صحبت کند و اطلاعاتی را به دست ‌آورد. این پورت توانایی دریافت آدرس IP و حتی FQDN را نیز برای اتصال دارد. در واقع پورت ILO یک پورت کارت شبکه به نظر می رسد که برای خودش ارتباط شبکه ای مجزا و آدرس IP مجزا از محدوده شبکه عادی می تواند دریافت کند و حتی امکان دریافت آدرس از DHCP را نیز دارد. معمولا شبکه ILO ی مجزایی برای همه سرورهای موجود در شبکه در نظر گرفته می شود که سویچ اختصاصی همین کار را نیز دارد و از شبکه مورد استفاده سازمان مجزا است. شما می توانید با استفاده از آدرس IP یا FQDN از طریق رابط تحت وب یا کنسول تحت وبی که این سرویس در اختیار شما قرار می دهد مدیریت خودتان را انجام دهید، در واقع پورت ILO یک پورت Ethernet است که توانایی فعال شدن و استفاده همزمان با ابزار ROM Setup یا RBSU را دارد.

قابلیت های ILO:

 • مانیتورینگ: در ILO روی دمای سرور نظارت می کند و سیگنال های اصلاح کننده را به فن ها و خنک کننده ها، برای حفظ و نگهداری به سرور می فرستد. همچنین بر روی سیستم عامل های نصب شده و ورژن نرم افزارها، وضعیت فن ها، منبع تغدیه، پردازنده، رم، استوریج و شبکه سرور و دستگاه های نصب شده بر روی برد سیستم ، مدیریت و نظارت دارد.
 • پیکربندی: زمانی که شما از قابلیت پیکربندی Agentless management استفاده می کنید، نرم افزار مدیریت (SNMP) درون میان افزار (firmware) ILO به جای سیستم عامل host عمل می کند. این پیکربندی، رم، و منابع پردازشی را بر روی سیستم عامل host برای استفاده توسط سرور applications ازاد می کند.
 • گزارش گیری: این توانایی برای مشاهده رویدادهای سرور از طریق هشدارهای SNMP، یا گزارش گیری از طریق log server از راه دور (remote syslog) و همچنین email می باشد.
 • مدیریت power سرور مانند خاموش یا روشن نمودن و یا راه اندازی مجدد و پیکربندی آن.
 • HPE ILO Mobile: برنامه ILO بر روی موبایل امکانی را برای دسترسی به سرور فراهم می کند، که این برنامه تعامل مستقیم با پردازشگر ILO دارد که باعث می شود کنترل سرور را در تمام زمان هایی که به برق متصل است را به شما ارائه می دهد. شما با این روش از هر کجا می توانید در صورت بروز مشکل عیب یابی کنید.

امکاناتی که بدون دریافت لایسنس پیشرفته می‌توان در اختیار داشت به شرح زیر است:

 1. امکان استفاده از نسخه‌های ISO موجود در کامپیوتر شما به عنوان درایو محلی سرور (Remote Media Applet)
 2. مشاهده و مرور گزارشات و رخدادهای سخت‌افزاری سرور
 3. مشاهده و مرور وضعیت ماژول‌های مختلف سخت‌افزاری سرور از قبیل RAM یا CPU و…

 امکاناتی که نیاز به خرید لایسنس پیشرفته (HPE ILO Advance) دارند عبارتند از:

 1. امکان استفاده از درایوهای نوری یا فلاپی سخت افزاری کامپیوتر کاربر به عنوان درایورهای سرور در هنگام مدیریت
 2. مدیریت از راه دور سرور یا Remote Control Console که موجب می شود کاربر در شرایطی برابر با زمانی که با موس، کیبورد و مانیتور به صورت محلی در حال کار با سرور است را در اختیار داشته باشد.
 3. امکان دسترسی به صفحه گرافیکی سرور توسط چندین کاربر
 4. امکان نصب سیستم‌عامل
 5. انجام برخی امور مدیریتی همچون به روزرسانی Firmware، مدیریت گروه رسانه‌های مجازی، فعال‌سازی مجوز یک گروه و مدیریت کنسول ضبط و پخش سرور

IRAN-HP.IR

چگونه پسوورد شبکه پرینتر ۱۱۰۲ را ریست کنیم؟

ریست کردن رمز پرینتر ۱۱۰۲w

اگر رمز عبور شبکه را برای چاپگر خود فراموش کرده اید. می توانید با روش زیر رمز شبکه را ریست کنید.

 1. چاپگر را خاموش کنید.
 2. چاپگر را روشن کنید.
 3. در حالی که چاپگر در حال شروع کار است، دکمه های Cancel و Wireless را با هم فشار دهید. دو دکمه را تا زمانی که چاپگر متوقف نگردد، آزاد نکنید.

اگر قبل از روشن کردن چاپگر، دکمه های لغو و بی سیم را نگه دارید، دوباره تنظیم نمی شود.

گزارش پیکربندی را چاپ کنید و مطمئن شوید که آدرس SSID و IP پاک شده است.

برای چاپ یک گزارش تنظیمات: دکمه لغو به مدت ۵ ثانیه نگه دارید (دکمه ای با رنگ قرمز روی آن را فشار دهید و نگه دارید)

IRAN-HP.IR

چگونه تعداد برگ پرینت شده یک چاپگر را مشاهده کنیم؟

جهت مشاهده تعداد برگ چاپ شده توسط پرینتر باید برگه مشخصات پرینتر را چاپ کنید تا از تعداد پرینت آن آگاه شوید که این امر در چاپگرها متفاوت است.

 

برای پرینترهای HP مدل ۱۰۰۵ – ۱۰۰۶ – ۱۱۰۲ – ۱۰۲۰ – ۱۱۳۲ – ۱۰۱۸ در ویندوز XP

از منوی استارت گزینه ی printer and faxes را کلیک کرده بر روی مدل دستگاه خود کلیک راست کرده properties  را انتخاب کرده سپس در سربرگ advanced گزینه ی printing default را انتخاب کرده و basics را کلیک کنید و در قسمت about گزینه ی page counts کنتور دستگاه می باشد.

 

برای پرینترهای HP مدل  1300 – ۱۳۲۰ – ۱۱۵۰ – ۱۱۶۰ – ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵  – ۱۰۱۰ – ۱۰۱۲ – ۱۰۱۵ – ۱۰۲۲ – ۲۰۳۵

در حالت ready (چراغ سبز روشن) دکمه ی سبز را ۵ ثانیه نگه دارید در برگه ی پرینت شده قسمت page count گزینه ی total pages printed کنتور دستگاه می باشد.

 

برای پرینترهای HP مدل ۳۰۵۲ – ۳۰۵۵

دکمه menu را دوبار فشار دهید گزینه Report نمایان می شود سپس دکمه enter را زده ، فلش اشاره گر راست را ۴ بار بزنید به گزینه usage page می رسید در قسمت print Engine گزینه ی total pages printed کنتور اصلی دستگاه شما می باشد.

 

برای پرینترهای HP مدل  1200 – 1100

در حالت ready (چراغ سبز روشن) دکمه شیشه ای را یکبار فشار دارید در برگه پرینت شده قسمت page counts گزینه ی total pages printed کنتور دستگاه می باشد.

 

برای پرینتر HP مدل  2055

در حالت ready (چراغ سبز روشن) دکمه ok را ۲ بار فشار دهید سپس دکمه فلش پایین را فشار دهید مجدد دکمه ok را فشار دهید.در برگه ي پرينت شده قسمت page counts گزينه ي total pages printed كنتور دستگاه مي باشد.

 

برای پرینترهای HP مدل ۳۰۲۰ – ۳۰۳۰

دکمه menu را ۴ بار فشار دهید. گزینه Report نمایان می شود سپس دکمه enter را بزنید فلش گر چپ را ۴ باز بزنید به گزینه Usage page می رسید در قسمت print Engine گزینه total Pages Printed کنتور اصلی دستگاه شما می باشد.

 

برای پرینترهای HP مدل ۱۵۶۶ – ۱۶۰۶

دکمه GO را تا وقتی که لامپ ready چشمک زن شود نگه دارید، سپس دکمه را رها کنید

 

برای پرینتر مدل  HP LaserJet Pro 400 M 401 DN

دکمه خانه یا home را  بفشارید، سپس

settings

select report

configuration report

ok

 

برای پرینتر مدل HP 1102 W

دکمه کنسل (با علامت ضربدر) را حدود ۵ ثانیه (تا وقتی که لامپ ready چشمک زن شود) نگه دارید، و سپس رها کنید.

IRAN-HP.IR

چگونگی استفاده از کنسول Print Management

اگر در یک شبکه، مدیریت پرینترها به عهده‌شماست، می‌توانید برای سهولت کار از کنسول Print Management استفاده کنید.

از منوی استارت گزینه‌Run را انتخاب و عبارت mmc.exe را وارد کنید

در پنجره‌کنسول، گزینه‌File سپس Add/Remove snap-in … را انتخاب کنید.

از فهرست موجود گزینه‌Print Management را بیابید و دکمه‌Add را بزنید.

پس از آن نام پرینت‌سرور از شما خواسته می‌شود که باید آن ‌را وارد کنید. اگر پرینت‌سرور سیستم خودتان است، Add the local server را انتخاب کنید و دکمه‌Finish را بزنید. می‌توانید در این قسمت تمامی پرینت‌سرورهای‌تان را Add کنید.

اکنون کنسول Print Management در اختیار شماست‌؛ می‌توانید وضعیت پرینترهای مختلف و دستورهای ارسال شده به هر کدام و… را ببینید.

کنسول را ذخیره کنید تا همیشه در دسترس‌تان باشد.

IRAN-HP.IR

چگونگی Stop/Start کردن سرویس Print Spooler

ممکن است بنابر دلایل مختلف از جمله ویروسی شدن سیستم‌تان، سرویس Print Spooler از کار بیفتد. در این صورت فهرست تمامی پرینترها از Devices and Printers حذف خواهد شد و نیز هنگام Add کردن پرینتر جدید، با پیغام خطا مواجه خواهید شد. برای فعال‌کردن این سرویس از منوی استارت گزینه‌Run را انتخاب و عبارت Services.msc را وارد کنید تا پنجره‌Services باز شود.

گزینه‌Printer spooler را پیدا کنید‌؛ اگر وضعیت این سرویس Started نباشد، شما به هیچ وجه قادر به نصب یا استفاده از پرینتر نخواهید بود. اگر در ستون Status مقابل این سرویس هیچ عبارتی نوشته نشده به معنی Stop بودن این سرویس است. در این حالت ‌باید روی آن کلیک راست کرده و Start را انتخاب کنید.

در برخی مواقع که پرینتر دچار مشکل می‌شود و یک سند را به صورت خودکار و مداوم پرینت می‌گیرد و مشکلاتی از این دست، می‌توانید یک بار این سرویس را Stop/Start کنید تا مشکل برطرف شود.

IRAN-HP.IR

درام کاتریج چه مدت کار میکند؟

بستگی به مقدار استفاده شما دارد اصولا بعد از ۲ یا ۳ بار شارژ تونر نیاز به تعویض درام میباشد که باز هم بستگی به کوچک یا بزرگ بودن فونت پرینت شما دارد

مگنت قطعه ای برای جذب پودر و پخش آن در پروسه ی چاپ بروی کاغذ است. زمان تعویض مگنت به ندرت میباشد شاید در کل عمر یک کارتریج یکبار نیاز باشد

 

زمان شارژ کارتریج های لیزری چه زمانی میباشد؟

زمانی که پرینتر پرینت  یکنواخت به ما تحویل ندهد! مثلا  متن پرینت  سفید باشد خوب در این حالت همه ی ما  ، کارتریج را بیرون آورده و تکان میدهیم تا از آخرین ذره های پودر استفاده کنیم… در این حالت اگر ایراد پرینت حل شود کارتریج ما زمان شارژ آن فرا رسیده اما اگر پرینت ما باز هم سفید بود چه؟! اگر احساس کردید تونر شارژ دارد اما سفید یا کمرنگ میزند بدون شک عیب از درام کارتریج میباشد.

بصورت کلی کم رنگ شدن پرینت شما از درام  یا مگنت میباشد و به ندرت دلیل کم رنگ شدن پرینت مربوط به خالی بودن تونر میباشد این باور اشتباه خیلی از مشتریان  است.( تست ضربه و سبک سنگین کردن تونرهم روش بعضی از دوستان  است)

IRAN-HP.IR

روشن شدن چراغ در پرینترهای HP 1200 , HP 1300

اعلام خرابی ها در پرینتر های HP1200 , HP1300 به صورت روشن شدن چراغ و حالات مختلف چراغها مشخص میشود.

در زیر تعدادی که بیشتر کاربرد دارند آورده شده است:

الف- در صورتی که چراغ زرد رنگ پایین چشمک بزند به معنی حس نکردن کاغذ در داخل دستگاه یا ندیدن کارتریج توسط دستگاه میباشد که البته برای تفکیک کردن این دو ، کلید بزرگ روی پنل را فشار دهید اگر سه چراغ چشمک زن شد به معنی ندیدن کارتریج توسط دستگاه میباشد و اگر سه چراغ ثابت روشن شد به معنی ندیدن کاغذ میباشد.

ب- در صورتی که چراغهای دستگاه به صورت ثابت هر سه روشن باشد به معنی وقوع خرابی در یکی از قطعات دستگاه میباشد که توسط مصرف کننده قابل حل نیست و با فشار دادن کلید روی پنل حالت چراغها عوض میشود و این حالت دوم نشان دهنده محل خرابی میباشد.

وضعیت های مختلف برای بعد از سه چراغ شدن و فشار دادن دکمه:

 1. اگر در حالت دوم چراغ بزرگ و چراغ سبز بالا خاموش شود به معنی خرابی فورمتر میباشد.
 2. اگر در حالت دوم چراغ سبز بالا و زرد پایین روشن بمانند و فقط چراغ بزرگ خاموش شود به معنی خرابی موتور لیزر اسکنر میباشد.
 3. اگر در حالت دوم چراغ سبز بالا وزرد پایین خاموش بمانند و فقط چراغ بزرگ روشن بماند به معنی خرابی بیم لیزر اسکنر میباشد.
 4. اگر در حالت دوم چراغ سبز بالا و سبز بزگ روشن بمانند و فقط چراغ زرد پایین خاموش شود به معنی خرابی در ناحیه فیوزینگ میباشد.
 5. اگر در حالت دوم چراغ سبز بالا و سبز بزرگ خاموش بمانند و فقط چراغ زرد پایین چشمک زن شود به معنی خرابی فن میباشد.

IRAN-HP.IR

کاغذ در پرینتر گیر کرده است

در صورتیکه کاغذ در هر قسمت از چاچگر شما گیر کرد موارد زیر را انجام دهید:
قبل از هر کاری پرینتر را خاموش کرده و کابل برق آنرا از دستگاه جدا کنید
درب دستگاه را باز کنید و کارتریج را از داخل دستگاه خارج کنید
سینی کاغذ کش دستگاه را بررسی و موقیعت کاغذ گیر کرده را مشخص کنید که چه مقدار آن هنوز زیر پیک آپ و پد(کشنده کاغذ) قرار دارد و اگر از آن عبور کرده و بین آنها قرار ندارد شما در این قسمت کاری برای انجام ندارید و در صورتیکه قسمتی از کاغذ دیده می شود حالا داخل دستگاه ، درست زیر جایی که کارتریج قرار می گیرد را بررسی کنید و کاغذ را از هر قسمتی که بیشتر در دسترس است قسمت سینی قبل از پیک آپ و یا داخل دستگاه بعد از( پیک آپ) را با دست گرفته و با کشیدن کاغذ آنرا خارج کنید و مقدار این کشش نباید به حدی باشد که باعث شود کاغذ گیر کرده پاره شود . چون اگر کاغذ پاره شود و قسمتی از آن داخل دستگاه باقی بماند مانع عبور کاغذ در چاپ بعدی می شود و اگر قسمت باقی مانده ، روی سنسور تشخیص کاغذ باشد اصلا دستگاه دوباره آماده کار نخواهد شد و دستگاه باید به تعمیرگاه فرستاده شود
اگر کاغذ گیر کرده در داخل فیوزر باشد و انتهای کاغذ قبل از فیوزینگ پیدا باشد باید درب پشت دستگاه را باز کرده ( در چاپگر های که درب پشت دارند ) و موقیعت کاغذ گیر کرده را بررسی کرد که بیشتر از کدام قسمت بیرون است و از قسمتی که بیشتر بیرون است کاغذ را به آرامی بیرون کشیده شود
در صورتی که کاغذ دور فیلم فیوزر پییچیده شده باشد هیچ اقدامی انجام ندهید و پرینتر را به تعمیر گاه بفرسید تا با هزینهای اندک فیوزینگ باز شده و کاغذ خارج شود چون در غیر این صورت می تواند باعث آسب دیدن به فیلم فیوزینگ و یا پرس دستگاه شود و هزینه تعمیر را بالا ببرد
هیچگاه از وسایل تیز و برنده برای خارج کردن ورق کاغذ گیر کرده استفاده نفرمائید.

IRAN-HP.IR

با تبلت نمی توانید برگه ای را چاپ کنید

برای اینکه از طریق تبلت آیپد، آیفون یا آیپاد تاچ سندی را پرینت بگیرید، علاوه بر اتصال صحیح بی سیم به پشتیبانی از ویژگی AirPrint هم نیاز دارید، البته لیست پرینتر هایی که به ویژگی AirPrint مجهز می شوند هر روز در حال افزایش است، اما هنوز مدل های بسیاری مخصوصا مدل های قدیمی وجود دارند که از این ویژگی پشتیبانی نمی کنند. اگر یک سیستم مک دارید و یک پرینتر به آن متصل است، شما می توانید با استفاده از HandyPrint این دستگاه را به پرینتری مجهز به ویژگی AirPrint تبدیل کنید.
برنامه
Printer Pro یک اپلیکیشن برای دستگاه های iOS است که صاحبان این دستگاه ها را قادر می سازد به وسیله بسیاری از پرینتر های بی سیم موجود و همچنین پرینتر با سیم متصل به مک یا پی سی، اسناد درون تبلت آیپد یا آیفون را پرینت بگیرند. بعضی از گوشی های سامسونگ، تبلت ها و پرینتر ها هم طراحی شده اند تا با یکدیگر کار کنند و پرینت گرفتن به وسیله آنها هم بسیار راحت شود. اگر دوست دارید از طریق گوشی یا تبلت اندرویدی خود به پرینتر های پی سی متصل شوید و سندی را پرینت بگیرید، می توانید از اپلیکیشن Google Cloud Print استفاده کنید.
برای استفاده از این برنامه ابتدا باید این اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود کنید و بعد با استفاده از مرورگر گوگل کروم کامپیوتر شخصی به بخش
menu > Settings > Advanced Settings بروید و روی Manage کلیک کنید. در نهایت می توانید با اتصال پرینتر به سیستم دسکتاپ و روشن کردن Provided، از طریق دستگاه اندرویدی پرینت بگیرید.

IRAN-HP.IR