Intel® Xeon® Gold Processor

Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA418962933461653348244.22.36348H
FCLGA418962933461503348243.726330H
FCLGA418962933461652232164.32.86328H
FCLGA418962933461652232164.32.86328HL
Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA3647626674224030.2544223.73.26269Y
FCLGA364762400431353348243.61.96262V
FCLGA3647629334220538.5562842.76258R
FCLGA364762933432053324124.53.66256
FCLGA3647629334320024.75361843.16254
FCLGA3647629334315035.7548243.62.36252N
FCLGA3647629334315035.7548243.72.16252
FCLGA3647629334318535.751684.53.96250L
FCLGA3647629334318535.751684.53.96250
FCLGA3647629334220535.754824436248R
FCLGA3647629334315027.540203.92.56248
FCLGA3647629334220535.7532164.13.46246R
FCLGA3647629334316524.7524124.23.36246
FCLGA3647629334315024.751684.43.66244
FCLGA3647629334220535.7540204.13.16242R
FCLGA364762933431502232163.92.86242
FCLGA3647629334216535.75482442.46240R
FCLGA3647629334315024.7536183.92.66240Y
FCLGA3647629334315024.7536183.92.66240L
FCLGA3647629334315024.7536183.92.66240
Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA3647629334314030.2544223.72.16238L
FCLGA3647629334216538.5562842.26238R
FCLGA3647629334312530.2544223.71.96238T
FCLGA3647629334314030.2544223.72.16238
FCLGA3647629334313024.7516843.36234
FCLGA3647629334312527.540203.92.16230T
FCLGA3647629334215035.75522642.16230R
FCLGA3647629334312527.540203.92.16230
FCLGA3647629334312527.540203.52.36230N
FCLGA364762933421502232163.92.96226R
FCLGA3647629334312519.2524123.72.76226
FCLGA3647624004311527.540203.61.86222V
FCLGA3647629334 16525.7548243.92.46212U
FCLGA3647629334 15027.540203.92.56210U
FCLGA3647629334 12527.540203.92.16209U
FCLGA3647629334 1502232163.92.96208U
FCLGA364762400431503348243.51.96162
FCLGA3647626664320024.7536183.736154
FCLGA3647626664314030.2544223.72.16152
FCLGA3647626664316524.7536183.72.76150
Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA3647626664216027.540203.72.46148F
FCLGA3647626664315027.540203.72.46148
FCLGA3647626664316524.7524124.23.26146
FCLGA3647626664315024.751684.23.56144
FCLGA3647626664320522321642.86143
FCLGA364762666431502232163.72.66142M
FCLGA364762666421602232163.72.66142F
FCLGA364762666431502232163.72.66142
FCLGA3647626664314024.7536183.72.36140M
FCLGA3647626664314024.7536183.72.36140
FCLGA3647626664319527.540203.726138P
FCLGA3647626664213527.540203.726138F
FCLGA3647626664312527.540203.726138T
FCLGA3647626664312527.540203.726138
FCLGA36476266643205251684.13.96137
FCLGA3647626664315014.7524123.736136
FCLGA36476266643155251684.23.46135
FCLGA3647626664313024.751683.73.26134
FCLGA3647626664314019.2528143.72.66132
Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA364762666421352232163.72.16130F
FCLGA364762666431252232163.72.16130T
FCLGA364762666431252232163.72.16130
FCLGA364762400421202232163.32.36129
FCLGA3647626664311519.251263.73.46128
FCLGA3647626664312519.2524123.72.66126T
FCLGA3647626664213519.2524123.72.66126F
FCLGA3647626664312519.2524123.42.66126
FCLGA364762400431202840203.71.86122
FCLGA4189626674615027.540204.22.45320H
FCLGA4189626674615024.7536183.82.55318H
FCLGA3647629334210516.5843.93.85222
FCLGA3647626674210524.7536183.91.95220T
FCLGA3647626674212524.7536183.92.75220S
FCLGA3647626674215035.75482442.25220R
FCLGA3647626674212524.7536183.92.25220
FCLGA3647626674212522321642.45219Y
Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA364762667421052232163.82.15218T
FCLGA3647626674212527.5402042.15218R
FCLGA364762667421252232163.92.35218B
FCLGA364762667421252232163.92.35218
FCLGA364762667421102232163.72.35218N
FCLGA36476266742115111683.735217
FCLGA364762667428513.7520103.42.55215L
FCLGA364762667428513.7520103.42.55215
FCLGA3647626664210516.5843.73.65122
FCLGA3647624004210519.2528143.22.25120T
FCLGA3647624004210519.2528143.22.25120
FCLGA364762400428519.2528143.21.95119T
FCLGA3647624004210516.524123.22.35118
FCLGA3647624004211319.2528142.825117F
FCLGA3647624004210519.2528142.825117
FCLGA364762400428513.7520103.22.45115

IRAN-HP.IR

Intel® Xeon® Platinum Processor

Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA36471229334440077112563.82.69282
FCLGA36471229334435071.596483.82.39242
FCLGA4189632004625038.556284.32.98380HL
FCLGA4189632004625038.556284.32.98380H
FCLGA4189632004620538.556284.32.68376HL
FCLGA4189632004620538.556284.32.68376H
FCLGA4189632004620524.7536184.33.18354H
FCLGA4189632004615024.7536183.82.58353H
FCLGA3647629334320538.5562842.78280L
FCLGA3647629334320538.5562842.78280
FCLGA3647629334316538.5562842.28276L
FCLGA3647629334316538.5562842.28276
FCLGA3647629334324035.75482443.28274
FCLGA3647629334320535.75522642.78270
FCLGA3647629334320535.7548243.92.98268
FCLGA3647629334316535.7548243.92.48260Y
FCLGA3647629334316535.7548243.92.48260L
FCLGA3647629334316535.7548243.92.48260
FCLGA3647629334310516.5843.93.88256
FCLGA3647629334312522321632.28253
Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA3647626664320538.556283.82.58180M
FCLGA3647626664320538.556283.82.58180
FCLGA3647626664217338.556283.82.18176F
FCLGA3647626664316538.556283.82.18176
FCLGA3647626664316535.7552263.72.18170M
FCLGA3647626664316535.7552263.72.18170
FCLGA364762666432053348243.72.78168
FCLGA364762666432053348243.72.38165
FCLGA3647626664315035.7552263.728164
FCLGA364762666431503348243.72.18160M
FCLGA364762666421603348243.72.18160F
FCLGA364762666431503348243.72.18160T
FCLGA364762666431503348243.72.18160
FCLGA3647626664315024.7524123.738158
FCLGA3647626664310516.5843.73.68156
FCLGA364762666431252232162.828153

IRAN-HP.IR

Intel® Xeon® Silver Processor

Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA364762400421002232163.22.14216
FCLGA364762400421301116843.24215R
FCLGA3647624004285111683.52.54215
FCLGA364762400428516.524123.22.24214Y
FCLGA3647624004210016.524123.52.44214R
FCLGA364762400428516.524123.22.24214
FCLGA364762400429513.7520103.22.34210T
FCLGA3647624004210013.7520103.22.44210R
FCLGA364762400428513.7520103.22.24210
FCLGA3647624004270111683.22.24209T
FCLGA3647624004285111683.22.14208
FCLGA36476240040105111683.234123
FCLGA364762400428516.5241232.14116T
FCLGA364762400428516.5241232.14116
FCLGA364762400428513.75201032.24114T
FCLGA364762400428513.75201032.24114
FCLGA36476240042858.258432.64112
FCLGA36476240042851116832.14110
FCLGA364762400427011168324109T
FCLGA36476240042851116831.84108

IRAN-HP.IR

Intel® Xeon® Bronze Processor

Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA364762133428511881.91.93206R
FCLGA36476213342858.25661.91.93204
FCLGA36476213342851188 1.73106
FCLGA36476213342858.2566 1.73104

IRAN-HP.IR

Intel® Xeon® W Processor

Sockets SupportedMax of Memory ChannelsMaximum Memory SpeedDDR TypesUPIPowerL3 CacheThreadsCoresFrequency(MAX)FrequencyModel
FCLGA3647629334020538.556284.42.53275M
FCLGA3647629334020538.556284.42.53275
FCLGA364762933402053348244.42.73265M
FCLGA364762933402053348244.42.73265
FCLGA364762933402052232164.43.23245M
FCLGA364762933402052232164.43.23245
FCLGA3647629334018019.2524124.43.33235
FCLGA3647626664016016.51684.33.73225
FCLGA3647626664016016.516843.53223
FCLGA3647626664025538.556283.83.13175X

IRAN-HP.IR

رفع مشکل عدم شناسایی دستگاه های USB در ویندوز۱۰

دستگاه USB که در ویندوز ۱۰ کار نمی کند یک مشکل رایج است که هنگام کار با USB ایجاد می شود. به طور معمول خطای کار نکردن دستگاه USB پس از اتصال مانند چاپگر، اسکنر، درایو خارجی، دیسک سخت یا درایو قلم به رایانه نشان داده می شود. البته در بعضی از سیستم ها و بعد از آپدیت جدید ویندوز ۱۰ ممکن است با اینچنین مشکلی برخورد کنید.در این راهنما، می توانید تمام اطلاعات مربوط به کار نکردن دستگاه USB را در نسخه ویندوز۱۰ پیدا کنید.

انواع مختلف خطایی که ممکن است هنگام کار نکردن دستگاه USB دریافت کنید:

  1. دستگاه USB به رسمیت شناخته نشده
  2. دستگاه USB شناخته نشده در مدیر دستگاه
  3. نرم افزار درایور دستگاه USB با موفقیت نصب نشد
  4. ویندوز این دستگاه را متوقف کرده است زیرا مشکلات خود را گزارش داده است (کد ۴۳)
  5. Windows نمی تواند دستگاه “Generic volume” شما را متوقف کند زیرا برنامه ای همچنان از آن استفاده می کند.

دلایل رایج خطای کار نکردن دستگاه USB:

  1. درایورهای USB خراب یا منسوخ شده.
  2. دستگاه USB ممکن است خراب باشد.
  3. رایانه از USB2 یا USB3 پشتیبانی نمی کند.
  4. درایورهای USB Generic Hub سازگار نیستند یا خراب هستند.

روش ۱: EnhancedPowerManagementEnabled را غیرفعال کنید:

Windows Key + R را فشار دهید و “devmgmt.msc” را تایپ کنید و سپس enter را بزنید تا Device Manager باز شود.

اکنون  Universal Serial Bus Controllers را گسترش دهید.

بعد، دستگاه USB خود را که با مشکلی روبرو است وصل کنید و متوجه تغییر در کنترل کننده های Universal Serial Bus شوید، به این ترتیب لیست به روز شده با دستگاه خود را مشاهده خواهید کرد.

توجه: برای شناسایی دستگاه خود ممکن است مجبور شوید از hit and trial استفاده کنید و در این صورت باید چندین بار دستگاه USB خود را متصل یا قطع کنید. هنگام قطع اتصال دستگاه USB خود، همیشه از گزینه “Safely remove” استفاده کنید.

بعد از اینکه دستگاه خود را در کنترل کننده های Universal Serial Bus شناسایی کردید، روی آن کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

سپس به تب Details بروید و از کشویی Device instance pathرا انتخاب کنید.

مقدار مسیر نمونه دستگاه را یادداشت کنید زیرا ما به آن بیشتر نیاز داریم یا کلیک راست کرده و آن را کپی کنید.

Windows Key + R را فشار دهید و “regedit” را تایپ کنید و سپس enter را بزنید تا Registry Editor باز شود.

به آدرس زیر بروید و در قسمت Device Instance Path آدرسی که یادداشت کرده بودید پیدا کنید. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Enum\USB\<Device Instance Path>\Device Parameters

اکنون DWORD EnhancedPowerManagementEnabled را جستجو کرده و بر روی آن دوبار کلیک کنید.

توجه: اگر نتوانستید DWORD را پیدا کنید، کلیک راست کرده و New و سپس DWORD (32 بیتی) را انتخاب کنید. و نام DWORD را “EnhancedPowerManagementEnabled” بگذارید و Enter را بزنید. سپس کلیک راست کرده و Modify را انتخاب کنید. سپس در قسمت Value date مقدار ۰ را وارد کنید و OK را بزنید.

مقدار آن را از ۱ به ۰ تغییر دهید و OK را بزنید.

اکنون می توانید Registry Editor و همچنین Device Manager را ببندید.

برای اعمال تغییرات، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و ممکن است بتواند دستگاه USB که در ویندوز ۱۰ کار نمی کند را برطرف کند.

روش ۲: اجرا کردن عیب یابی سخت افزار:

با استفاده از نوار جستجوی ویندوز، Control Panel را باز کنید.

Control Panel را از لیست جستجو انتخاب کنید. پنجره Control Panel باز می شود.

با استفاده از نوار جستجو در گوشه بالا سمت راست صفحه کنترل پنل،  troubleshooter را جستجو کنید.

از نتیجه جستجو بر روی Troubleshooting کلیک کنید.

بر روی گزینه Hardware and Sound کلیک کنید.

در بخش سخت افزار و صدا ، روی گزینه Configure a device کلیک کنید.

از شما خواسته می شود رمز ورود مدیر را وارد کنید. رمز عبور را وارد کنید و سپس بر روی تایید کلیک کنید.

پنجره عیب یابی سخت افزار و دستگاه باز می شود.

برای اجرای عیب یاب Hardware and Devices بر روی دکمه Next که در پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید.

عیب یاب شروع به شناسایی مشکلات می کند. اگر مشکلی در سیستم شما پیدا شود، از شما خواسته می شود که مشکلات را برطرف کنید.

روش ۳: درایور دستگاه خود را به روز کنید:

Windows Key + R را فشار دهید و “devmgmt.msc” را تایپ کنید و سپس enter را بزنید تا Device Manager باز شود.

اکنون  Universal Serial Bus Controllers را گسترش دهید.

سپس بر روی دستگاهی که قبلاً در روش ۱ شناسایی کرده اید کلیک راست کرده و “Update Driver Software” را انتخاب کنید.

Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید.

اجازه دهید روند به پایان برسد و ببینید آیا می توانید این مشکل را برطرف کنید.

در غیر این صورت، مرحله ۳ را دوباره تکرار کنید. این بار ” Browse my computer for driver software” را انتخاب کنید.

Let me pick from a list of device drivers on my computer را انتخاب کنید.

بعد، USB Mass Storage Device را انتخاب کرده و Next را کلیک کنید.

توجه: اطمینان حاصل کنید که نمایش سخت افزار سازگار علامت خورده است.

روی close کلیک کنید و همچنین Device Manager را ببندید.

برای اعمال تغییرات مجدداً راه اندازی مجدد شوید و ممکن است بتواند دستگاه USB را که در ویندوز ۱۰ کار نمی کند برطرف کنید.

روش ۴: بررسی خطای دیسک ویندوز:

Windows Key + R را فشار داده و سپس diskmgmt.msc را تایپ کرده و Enter را بزنید.

بعد بر روی درایو USB خود راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید.

حالا به قسمت Tools داخل Properties بروید.

روی Check-in Error Checking کلیک کنید.

وقتی بررسی خطای USB به پایان رسید، همه موارد را ببندید و راه اندازی مجدد شوید.

IRAN-HP.IR

در بحث شبکه و سرورها و اطلاعاتی که استفاده و به اشتراک گذاشته می‌شود، پایداری و امنیت هر یک از اجزا، بسیار مهم می‌باشد و برای رفع این مشکل در هر یک از اجزا اصطلاحی بنام Redundancy وجود دارد. در مبحث اطلاعات این Redundancy از طریق RAIDها پیاده سازی می‌شود.

در نتیجه از RAID ها برای افزایش سرعت و امنیت اطلاعات استفاده می‌شود. RAID ها در کل به دو شکل سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد. نوع نرم افزاری خود دارای ریسک می‌باشد و کندتر از نوع سخت افزاری است چراکه از منابع سیستم و CPU برای اینکار استفاده می‌کند و در مواقعی که بار سیستم زیاد باشد و سیستم هنگ کند احتمال از دست رفتن اطلاعات و یا ایجاد مشکل وجود دارد.

اما در نوع سخت افزاری این مشکل‌ها وجود ندارد حتی با قطعی برق باطری داخلی در RAID وجود دارد که باعث می‌شود تا اطلاعات به هیچ وجه از دست نرود.

انواع RAID هایی که معمول و شناخته شده می‌باشد: 

RAID 0
حداقل هاردیسک مورد نیاز: ۲

مجموعه دیسک‌های جدا بدون بیت توازن. کارایی بهتر و افزونگی ذخیره‌ سازی را فراهم می‌کند اما بدون توانایی تحمل نقص و اشکال. خرابی هر یک از هاردیسک‌ها باعث از بین رفتن آرایش می‌شود. خرابی یک هاردیسک نابودی کل آرایش را به همراه دارد، زیرا اطلاعاتی که در این مدل نوشته می‌شود اطلاعات به قطعاتی شکسته می‌شود. تعداد قطعات توسط تعداد هاردیسک‌ها مشخص می‌شود. قطعات اطلاعات با هم در سکتورهای مشابه در دیسکهای مربوطه نوشته می‌شود.

این اجازه می‌دهد قطعات کوچکتر از کل قطعه بزرگ بطور موازی از درایوها خوانده شود که نتیجه این مدل چینش پهنای باند زیاد میباشد. هنگامی که یک سکتور روی یکی از دیسکها خراب شود سکتورهای مشابه روی تمام دیسکهای دیگر بدون استفاده خواهد بود. زیرا بخشی از اطلاعات خراب شده است. این مدل چینش بررسی خطا ندارد بنابر این هر خطایی غیرقابل بازیابی خواهد بود. دیسکهای بیشتر پهنای باند بیشتری را در پی خواهد داشت اما ریسک از دست دادن اطلاعات نیز بیشتر می‌شود

RAID0: ذخیره سازی روی چند دیسک بدون کنترل خطا
مزایا و مشخصات:
– داده ها به بلوک‌هایی تبدیل می‌شوند و هر بلوک در هارد دیسک مجزا ذخیره می‌شود.
– باعث بالا رفتن کارایی سیستم I/O می‌گردد چرا که بار ترافیکی نقل و انتقالات بین چندین کانال مجزا تقسیم می‌شود.
– بالارفتن کارایی بدلیل وجود کنترلرهای مختلفی که عمل کنترل ترافیک را به عهده می گیرند (افزایش سرعت)
– طراحی بسیار ساده ( زیرا مدار محاسبه Parity وجود ندارد )
– عدم پرداختن به محاسبات مربوطه به Parity وکنترل خطا (افزایش سرعت به دلیل عدم پرداختن به محاسبات مربوط به Parity )
معایب:
– عدم استفاده از Parity .(هیچگونه کد تشخیص و تصحیح خطا در این نوع RAID وجود ندارد)
– از کار افتادن یک درایو باعث از دست رفتن کلیه اطلاعات خواهد شد.
– عدم کارایی در محیطهای حساس به حفظ داده ها
موارد استفاده:

– میکس و پردازش تصاویر ویدیویی (میکس و مونتاژ)
– واژه پردازی (نرم افزارهای تایپ و…)
– کارهایی که نیاز به سرعت بالا دارد.

RAID 1
حداقل هاردیسک مورد نیاز: ۲

مجموعه آینه‌ای بدون بیت توازن اختصاصی. این نوع توانایی تحمل نقص را از خطاهای هاردیسک و خرابی یک هاردیسک فراهم می‌کند. افزایش کارایی خواندن را همراه دارد وقتی که یک سیستم عامل با امکان اجرای قطعات یک برنامه توسط چند پردازنده استفاده شود که از قابلیت قطعه بندی زمانی پشتیبانی کند، کاهش کارایی خیلی کوچکی در هنگام نوشتن دارد. این چینش طولانی مدت بکار ادامه می‌دهد تا زمانی که حداقل یک درایو درحال کار باشد.
Backup :بک آپ گیری همزمان داده ها به منظور Mirroring و Duplexing
Mirroring : کپی برداری هم زمان روی دو درایو
Duplexing : زمانی است که یکی از درایوها دچار مشکل شود و درایو سالمی را جایگزین نماییم سپس داده ها را روی درایو سالم کپی کنیم.

مزایا و مشخصات:
-هنگام سیکل نوشتن، گویی اطلاعات روی یک دیسک نوشته می‌شود (در صورتیکه عملاً بر روی دو دیسک نوشته می شود. مانند RAID0) ولی عمل خواندن ازهر دودیسک انجام می شود (کاهش ترافیک گذرگاه – نوشتن بر روی هر دو دیسک ولی خواندن مجزا)
– قابلیت برگرداندن %۱۰۰ داده ها هنگام بروز مشکل برای یک دیسک.
– در نرخ انتقالات داده تغییر محسوسی نداریم. (یعنی وجود دو دیسک تفاوتی با یک دیسک ندارد )
– در شرایط خاص RAID1 توانایی تحمل خرابی بیش از یک دیسک را نیز دارد.
– ساده ترین طراحی در تکنولوژی RAID (مدار مربوط به Parity وجود ندارد)
معایب:
– بیشترین تعداد هارد دیسک در میان انواع RAID (بسته به انتخاب User )
– هزینه بالا

RAID2
دارای خاصیت ECC با استفاده از کد همینگ

مزایا و مشخصات:
– تصحیح خطای بسیار سریع
– مناسب برای انتقال اطلاعات
معایب:
– طراحی بسیار پیچیده که با صدمه دیدن یک دیسک دچار مشکل می شود.
– نامناسب در دید تجاری (تعداد زیاد درایوها)
کد همینگ: یکی از روش‌های محاسبه و کنترل خطا در سیستمهای دیجیتال می‌باشد. انواع روشها برای کنترل ترافیک داده های دیجیتال وجود دارد به عنوان مثال Parity haming code ,… که مجموعه این روشها را ECC می نامند. (Error Checking and Correcting)

RAID 3
حداقل هاردیسک موردنیاز: ۳

مجموعه دیسک‌های جدا با بیت توازن اختصاصی. این مکانیسم کارایی اصلاح شده و توانایی تحمل نقص شبیه رید ۵ را فراهم می‌کند اما با یک دیسک بیت توازن اختصاصی سریعتر از بیت توازن چرخشی تکه تکه. وجود یک دیسک توازن اشکالی می‌باشد برای نوشتن زمانی‌که هر نوشتن نیازمند به ‌روز کردن اطلاعات بیت توازن را دارد. یک فایده کوچک این است که اجازه می‌دهد درایو بیت توازن خراب شود و عملیات بکار خود بدون بیت توازن یا حفظ کارایی ادامه می‌دهد.
RAID3: انتقال موازی با استفاده از خاصیت Parity

مزایا و مشخصات:
– سیکل خواندن و نوشتن بسیار سریع.

معایب:
– طراحی بسیار پیچیده که با صدمه دیدن یک دیسک مجموعه دچار مشکل می‌شود.

کاربرد:
– میکس و مونتاژ تصویر
– ویرایش تصویر مانند RAID0

RAID 4
حداقل هاردیسک موردنیاز: ۳

همانند RAID 3 می‌باشد اما بجای قطعه قطعه کردن بلوکی از قطعه قطعه کردن بایتی استفاده می‌کند.
RAID4: دیسک‌های داده مجزا، دیسک مربوط به Parity مشترک
مزایا و مشخصات:
– سیکل خواندن بسیار سریع ( ترافیک کمتر در گذرگاه)
معایب:
– پیچیدگی بسیار بالا در طراحی مدار کنترلی مشکل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشکال در یک دیسک (چرا که داده ها روی دیسک‌ها توزیع شده است)

RAID 5
حداقل هاردیسک موردنیاز: ۳

مجموعه دیسک‌های جدا با بیت توازن توزیع شده. بیت توازن توزیع شده به تمام درایوها بجز یکی نیاز دارد که کار کند. خراب شدن درایو نیازمند جایگزینی می‌باشد. در هنگام خرابی درایو هر خواندنی می‌تواند از بیت توازن‌های توزیع شده محاسبه گردد. این چینش در صورتی که دومین درایو هم خراب شود اطلاعات از دست خواهد رفت و آسیب پذیر می‌باشد تاوقتی که اطلاعاتی که در درایو خراب شده قرار داشته بر روی درایو جایگزین ساخته شود.
RAID5: دیسک‌های داده مجزا و Parity توزیع شده در دیسک‌های Data

مزایا و مشخصات:
– در این نوع به حداقل ۳ درایو دیسک سخت نیاز داریم.
– تک تک بلوک های داده روی دیسک‌ها نوشته می‌شوند و Parity مربوط به هر بلوک نیز داخل هارد مربوط ذخیره می گردد.
– سیکل خواندن بسیار سریع (ترافیک کمتر در گذرگاه)
– سیکل نوشتن متوسط (محاسبات مربوط به Parity )
– قابلیت و اطمینان بالا (وجود ECC )

معایب:
– خرابی در یک دیسک در خروجی تاثیر ندارد.
– طراحی پیچیده مدار کنترلی
– مشکل در برگرداندن داده ها هنگام بروز اشکال
کاربرد:
– در سیستمهای Server و بانکهای اطلاعاتی ISPها

RAID 6
حداقل هاردیسک موردنیاز: ۴

مجموعه دیسک‌های جدا با دو بیت توازن توزیع شده. توانایی تحمل نقص با خرابی دو درایو را دارد. این چینش با دو درایو خراب به کار خود ادامه می‌دهد. این باعث سود بالاتر در گروه‌های رید بزرگ می‌شود بخصوص در سیستمهایی که نیاز به قابل استفاده بودن بالایی دارند.

این اهمیت بیشتر می‌شود زیرا درایوها با ظرفیت بالا زمان بیشتری برای بازیابی از خرابی یک درایو می‌باشد. در رید ۵ که یک بیت توازن دارد به علت اینکه اطلاعات تا زمان بازیابی در معرض از دست دادن اطلاعات می‌باشند، آسیب‌پذیر می‌باشد. با دو بیت توازن این به ما زمانی را می‌دهد تا آرایه رید دوباره سازی شود بدون اینکه اطلاعاتی از دست برود.

 RAID6: دیسکهای داده ها مجزا با دو Parity توزیع شده مجزا
مزایا و مشخصات:
– RAID6 در واقع نسخه پیشرفته RAID5 می‌باشد که تصحیح و کنترل خطا را بهبود می‌بخشد . این ویرایش RAID اطمینان و توانایی بالا در زمینه data storage فراهم می‌کند.
– بهترین انتخاب برای کاربردهای بحرانی و حساس
معایب:
– طراحی مدار کنترلی بسیار پیشرفته و پیچیده
– سیکل نوشتن بسیار کند (دوبار محاسبه مربوط به Parity)
– نیاز به N+2 درایو دیسک سخت. بدلیل دارا بودن حالت Parity دو بعدی. (N تعداد دیسکهای سخت در حالت معمولی)
– ادغام اطمینان بالا با قابلیت بالا

RAID7
نقل و انتقال بهینه شده غیرهمزمان به منظوردستیابی به نرخ انتقال بسیار سریع

مزایا و مشخصات:
– نقل و انتقال غیر همزمان و دارای کنترل‌گرهای مستقل
– درایو مجزا برای ذخیره کردن اطلاعات مربوط بهParity
– برخورداری از سیستم Open System و استفاده از گذرگاهSCSI
– گذرگاه Cache داخلی با سرعت بالا (X-bus)
– دیسک‌های خواندن و نوشتن از امکان Choching استفاده می‌کنند
– تکنولوژی مدار تولید Parity تا حدودی با سایر انواع Raid تفاوت دارد
-امکان Hot Swaping
Open system: به سیستمی اطلاق می‌شود که قابلیت سازگاری با سخت افزارها و نرم افزارهای مختلف را داشته باشد و امکان کارکردن در سیستمهای مختلف را به راحتی داشته باشد.

RAID10
این Raid حداقل به ۴ دستگاه هاردیسک نیاز دارد

مزایا و مشخصات:
– عمل تکه تکه کردن بلوکهای داده همانند RAID1 انجام می‌پذیرد.
– تصحیح و کنترل خطا نیز مانند RAID2 می باشد.
– نرخ انتقال بالا
– در شرایط معین , امکان تحمل خرابی چند دیسک در این نوع RAID وجود دارد.
معایب:
– بسیار گران قیمت
– منبع تغذیه حتماً باید متصل به UPS باشد.
– جابجایی درایوها باید به صورت موازی انجام گیرد.
– سیستم‌های Server و بانک‌های اطلاعاتی.

RAID53
نرخ انتقال بالا همراه با قابلیت انتقال مناسب

مشخصات و مزایا:
– این آرایه RAID حداقل به ۵ دستگاه دیسک سخت نیاز دارد.
– RAID53 در واقع باید RAID03 نامیده شود زیرا عمل Striping آن همانند RAID0 بوده و Segment بندی آن نیز مانند RAID3 می‌باشد.
– تحمل خطای آن مانند RAID3 می باشد.
– نسبت به RAID3 دارای نرخ انتقال بسیار بهتری می باشد.
معایب:
– قیمت بالا
– همه دیسک ها باید با همدیگر سنکرون شوند که انتخاب نوع و مدل درایو را محدود می‌سازد.
– Stripe کردن در سطح بایتها نهایتاً در محاسبه ظرفیت فرمت شده تأثیر منفی می گذارد.

RAID 0+1
نرخ انتقال داده بهینه

مزایا و مشخصات:
– حداقل به ۴ دستگاه هاردیسک نیاز دارد.
– RAID 0+1 به عنوان آرایه آینه‌ای نیز معروف است با این تفاوت که قطعات داده‌ها یا Segment ها طبق استراتژی RAID0 ایجاد شده‌اند.
– تحمل خطای این نوع آرایه مانند RAID5 می‌باشد.
– نرخ انتقال بالا
– بهترین انتخاب برای سیستم‌هایی که به کارایی بالا بدون توجه به حداکثر اطمینان نیاز داشته باشند.
معایب:
– RAID 0+1 نباید با RAID10 اشتباه گرفته شود. کوچکترین مشکل در عملکرد یک درایو، آرایه را به مدل RAID0 تبدیل خواهد کرد.
– قیمت بسیار بالا
– جابجایی درایوها باید به صورت موازی انجام گیرد.
کاربرد:
– پردازش‌های تصویری و فایل‌سرورهای عمومی.

IRAN-HP.IR

اولین کاری که باید بعد از فعال شدن سرور خود انجام دهید راه اندازی هارد دیسک هاست. آموزش زیر راه اندازی رید ۱ برای دو هارد درایو است.

توجه: در صورت راه اندازی ILO Advanced می توانید موارد زیر را از راه دور از طریق کنسول ILO Remote انجام دهید.

در هنگام استفاده اولیه از سرور، این فرصت داده می شود که وارد Raid شوید. در سرورهای جدید، از شما خواسته می شود برای دیدن صفحه پست هر کلید را فشار دهید. فقط در این صورت درخواست ها را مشاهده خواهید کرد.

دستورالعمل ورود به رید کنترلر به این شکل خواهد بود:

کلید F8 را فشار دهید تا وارد تنظیمات رید شوید و موارد زیر به شما نمایش داده می شود:

از آنجا که هنوز چیزی تنظیم نکرده اید،”Create Logical Drive ” را انتخاب کرده و Enter را فشار دهید. صفحه زیر را دریافت خواهید کرد:

در این مثال فقط دو هارددرایو داریم و آنها از قبل انتخاب شده اند. برای انتخاب و لغو یک هارددرایو از کلیدهای جهت دار برای انتخاب کردن درایو استفاده کرده و کلید فاصله (Space) را فشار دهید.

برای رفتن به بخش نوع رید” Raid Configurations” از کلید TAB استفاده کنید. پیکربندی مورد نظر را انتخاب کرده و کلید Space را فشار دهید.

برای ایجاد آرایه Enter را فشار دهید. در صفحه بعدی، F8 را فشار دهید تا تأیید شود.

توجه داشته باشید، شما می توانید هر تعداد درایو را که می خواهید در محدوده تعداد درایو خود ایجاد کنید. مثلا اگر ۵ درایو دارید می توانید RAID 5 بسازید. یا می توانید ۲هارددرایو را RAID 1 بسازید و سپس به منوی اصلی برگردید تا ۳ هارددرایو دیگر را ریدی جدید ایجاد کنید. اگر یک درایو اضافی دارید، می توانید آن را به عنوان لوازم یدکی تنظیم کنید. به گزینه Spare در صفحه Creation توجه کنید.

اکنون که رید کنترلر خود را تنظیم کرده اید، سیستم عامل خود را نصب کنید. اگر در حال نصب ویندوز یا لینوکس هستید، می توانید مستقیماً روی DVD بوت شوید.

IRAN-HP.IR

کار با این ابزار فوق العاده ساده می باشد، بدین ترتیب که تنها نیاز به یک کابل شبکه (برای اتصال پورت ILO به کامپیوتر یا شبکه مورد نظر) و یک مرورگر شبکه می باشد.

برای اتصال به ILO  باید IP  و نام کاربری و کلمه عبور پورت ILO را داشته باشیم. رمز عبور پیش فرض روی برچسب روی سرور چاپ شده است.

سرور را روشن نمایید در اولین صفحه بعد از بوت شدن سیستم کلید F8 را فشار دهید ( قبل از شروع  به تست و بررسی Raid Controller) معمولا با یک پیغام مناسب جهت ورود به محیط ILO  کلید F8 معرفی می شود.

بعد از ورود به محیط ILO تنظیمات مربوط به کارت شبکه را انجام دهید.

نکته: در هر مرحله جهت ذخیره تغییرات باید کلید F10 را فشارداد.

در اولین مرحله تنظیمات DHCP باید غیر فعال شود. زیرا می خواهیم برای دسترسی راحتتر به ILO یک آدرس IP ثابت داشته باشیم. با فشاردادن کلید F10 تنظیمات را ذخیره کنید.

در قسمت NIC and TCP/IP، به ILO خود یک آدرس IP اختصاصی بدهید و subnet mask و gateway را پر کنید. F10 را بزنید تا ذخیره شود.

همچنین می توانید رمزعبور Administrator را ویرایش کنید. رمز عبور پیش فرض روی برچسب روی سرور چاپ شده است. برای تغییر آن “کاربر” و سپس “ویرایش” را انتخاب کنید.

Administrator را انتخاب کنید و هر تغییری را که می خواهید در کاربر در این صفحه تغییر دهید. F10 را بزنید تا ذخیره شود.

می توانید با یک مرورگر وب به ILO وارد شوید. (به نظر می رسد اینترنت اکسپلورر بهتر باشد) کافی است آدرس IP را در نوار آدرس وارد کنید. سپس نام کاربری و رمز ورود خود را وارد کنید.

IRAN-HP.IR

راه اندازی بی سیم HP Laser jet P1102W

مراحل زیر را برای راه اندازی بی سیم HP Laser jet P1102W بدون CD انجام دهید

برای راه‌اندازی HP Laser jet P1102W ابتدا باید درایورها را مطابق با دستگاه خود بارگیری کنید.

بر روی درایورهایی که بارگیری کرده اید کلیک کنید. بارگیری درایور مدتی طول خواهد کشید.

حالا وقتی روی لینک کلیک کردید، مشاهده می کنید که بارگیری شروع شده است. پس از بارگیری درایورها، ابتدا سعی کنید آن را نصب کنید.

اگر از رایانه شخصی خود ویندوز ۱۰ استفاده می کنید و می خواهید از پرینتر HP به صورت بی سیم استفاده کنید، مراحل مشابه را با مراحل زیر تنظیم کنید در مرحله اول سیستم ویندوز و چاپگر HP خود را روشن کنید. رایانه را به شبکه بی سیم برای اتصال به چاپگر وصل کنید. چاپگر را نزدیک کامپیوتر نگه دارید.

مرورگر را در رایانه خود باز کنید و به لینک: ۱۲۳٫hp.com/laserjet بروید. این صفحه شما را در صفحه رسمی HP قرار می دهد که می توانید مستقیماً نرم افزار سازگار با پرینتر را بارگیری کنید. برای ذخیره فایلهای نصب روی رایانه خود، روی دکمه “download” کلیک کنید.

اکنون پرونده بارگیری شده را باز کنید تا مراحل تنظیم شروع شود

شرایط قرارداد پروانه را بخوانید و کادر کنار “من توافق نامه ها و تنظیمات را بررسی کرده ام و می پذیرم” را علامت بزنید. سپس بر روی گزینه “ادامه” کلیک کنید.

در صفحه بعد گزینه “چاپگر یافت شده” را به شما نشان می دهد. بنابراین از آنجا پرینتر HP LaserJet P1102W را انتخاب کنید و روی “next” ضربه بزنید.

پس از اتمام نصب نرم افزار، این چاپگر چاپگرهایی را که می تواند پیدا کند، به وجود می آورد. اگر چاپگر مورد نظر قابل مشاهده نیست، بر روی دکمه “چاپگر من نشان داده نشده است” کلیک کرده و روی “ادامه” کلیک کنید.

اکنون “شبکه بی سیم” را انتخاب کرده و روی “ادامه” کلیک کنید.

در صفحه بعد چاپگر HP خود را انتخاب کرده و روی ادامه کلیک کنید.

اکنون کامپیوتر را با استفاده از کابل USB به چاپگر وصل کنید. در صفحه نمایش اطلاعات ورود به سیستم شبکه بی سیم نمایش داده می شود و اتصال ذخیره می شود.

اکنون کابل USB را برداشته و چاپگر را از سیستم جدا کنید و بر روی ادامه کلیک کنید.

از صفحه بعد گزینه نصب کامل نرم افزار و درایور را انتخاب کرده و ادامه را انتخاب کنید.

در آخر برای تکمیل فرایند راه اندازی وایرلس، فرم های داده شده را دنبال کنید.

راه اندازی بی سیم HP laser jet P1102W در نسخه های دیگر ویندوز (XP ، ۷ و ۸)

بعد از راه اندازی درایور چاپگر بی سیم HP Laser jet P1102W ، از طریق حالت بی سیم به رایانه وصل شوید.

پیگیری ها را ادامه دهید و مطابق تنظیمات نمایش داده شده، انتخاب خود را انجام داده و رایانه را به USB به چاپگر وصل کنید.

پس از پایان کار با موفقیت، باید گزارش پیکربندی چاپگر را چاپ کنید. اطمینان حاصل کنید که چاپگر دارای اسم SSID است.

می توانید گزارش را در دو مرحله چاپ کنید.

ابتدا مطمئن شوید که پرینتر روشن است و چراغ آماده سبز است.

دکمه “لغو” چاپگر لیزر را فشار داده و نگه دارید. آن را نگه دارید تا زمانی که نور آماده دستگاه در پاسخ شروع به چشمک زدن کند. در این مرحله گزارش پیکربندی چاپگر چاپ می شود.

پس از انجام مراحل ذکر شده، اتصال USB بین چاپگر و رایانه را جدا کنید. سرانجام چاپگر بی سیم HP Laser jet P1102w آماده استفاده از طریق اتصال به شبکه بی سیم است.

IRAN-HP.IR