ILO چیست؟

ILO چیست؟

HP، چیپ سیلیکونی BMC مخصوص خود را طراحی کرده که از آن به عنوان HPE ILO یاد می‌شود. ILO مخفف Integrated Lights-Out Management است.  ILOیک چیپست سخت‌افزاری است که دارای یک پورت خارجی Rj-45 بوده و این پورت در کنار سایر پورت‌های شبکه روی سرور قرار می‌گیرد و ابزاری برای مدیریت سرور از راه دور آن هم از لحظه بوت شدن سیستم است. این پورت در سرورهای سری HP ProLiant و Blade وجود دارد.

ILO  می‌تواند مستقیما با Smart Array Firmware صحبت کند و اطلاعاتی را به دست ‌آورد. این پورت توانایی دریافت آدرس IP و حتی FQDN را نیز برای اتصال دارد. در واقع پورت ILO یک پورت کارت شبکه به نظر می رسد که برای خودش ارتباط شبکه ای مجزا و آدرس IP مجزا از محدوده شبکه عادی می تواند دریافت کند و حتی امکان دریافت آدرس از DHCP را نیز دارد. معمولا شبکه ILO ی مجزایی برای همه سرورهای موجود در شبکه در نظر گرفته می شود که سویچ اختصاصی همین کار را نیز دارد و از شبکه مورد استفاده سازمان مجزا است. شما می توانید با استفاده از آدرس IP یا FQDN از طریق رابط تحت وب یا کنسول تحت وبی که این سرویس در اختیار شما قرار می دهد مدیریت خودتان را انجام دهید، در واقع پورت ILO یک پورت Ethernet است که توانایی فعال شدن و استفاده همزمان با ابزار ROM Setup یا RBSU را دارد.

قابلیت های ILO:

 • مانیتورینگ: در ILO روی دمای سرور نظارت می کند و سیگنال های اصلاح کننده را به فن ها و خنک کننده ها، برای حفظ و نگهداری به سرور می فرستد. همچنین بر روی سیستم عامل های نصب شده و ورژن نرم افزارها، وضعیت فن ها، منبع تغدیه، پردازنده، رم، استوریج و شبکه سرور و دستگاه های نصب شده بر روی برد سیستم ، مدیریت و نظارت دارد.
 • پیکربندی: زمانی که شما از قابلیت پیکربندی Agentless management استفاده می کنید، نرم افزار مدیریت (SNMP) درون میان افزار (firmware) ILO به جای سیستم عامل host عمل می کند. این پیکربندی، رم، و منابع پردازشی را بر روی سیستم عامل host برای استفاده توسط سرور applications ازاد می کند.
 • گزارش گیری: این توانایی برای مشاهده رویدادهای سرور از طریق هشدارهای SNMP، یا گزارش گیری از طریق log server از راه دور (remote syslog) و همچنین email می باشد.
 • مدیریت power سرور مانند خاموش یا روشن نمودن و یا راه اندازی مجدد و پیکربندی آن.
 • HPE ILO Mobile: برنامه ILO بر روی موبایل امکانی را برای دسترسی به سرور فراهم می کند، که این برنامه تعامل مستقیم با پردازشگر ILO دارد که باعث می شود کنترل سرور را در تمام زمان هایی که به برق متصل است را به شما ارائه می دهد. شما با این روش از هر کجا می توانید در صورت بروز مشکل عیب یابی کنید.

امکاناتی که بدون دریافت لایسنس پیشرفته می‌توان در اختیار داشت به شرح زیر است:

 1. امکان استفاده از نسخه‌های ISO موجود در کامپیوتر شما به عنوان درایو محلی سرور (Remote Media Applet)
 2. مشاهده و مرور گزارشات و رخدادهای سخت‌افزاری سرور
 3. مشاهده و مرور وضعیت ماژول‌های مختلف سخت‌افزاری سرور از قبیل RAM یا CPU و…

 امکاناتی که نیاز به خرید لایسنس پیشرفته (HPE ILO Advance) دارند عبارتند از:

 1. امکان استفاده از درایوهای نوری یا فلاپی سخت افزاری کامپیوتر کاربر به عنوان درایورهای سرور در هنگام مدیریت
 2. مدیریت از راه دور سرور یا Remote Control Console که موجب می شود کاربر در شرایطی برابر با زمانی که با موس، کیبورد و مانیتور به صورت محلی در حال کار با سرور است را در اختیار داشته باشد.
 3. امکان دسترسی به صفحه گرافیکی سرور توسط چندین کاربر
 4. امکان نصب سیستم‌عامل
 5. انجام برخی امور مدیریتی همچون به روزرسانی Firmware، مدیریت گروه رسانه‌های مجازی، فعال‌سازی مجوز یک گروه و مدیریت کنسول ضبط و پخش سرور

IRAN-HP.IR

یک پیشنهاد برای شما: